I podzemní nádrž na dešťovou vodu se musí čistit. Jak na to?
Bezúdržbové obvykle nejsou ani věci, které se tak na první pohled jeví. Týká se to i podzemní nádrže na dešťovku. Společně s vodou se dovnitř dostávají také nečistoty všeho druhu, a proto je důležité jednou za čas útroby nádrže vyčistit – a rovnou zkontrolovat funkčnost příslušenství.
Jaké nečistoty v podzemní nádrži najdete?
Máte-li dojem, že je dešťová voda zachycená v podzemní nádrži čistá, vyvedeme vás z omylu. Kontaminovat ji může prach, pylové částice, listí, písek, větvičky i mnohem horší věci – ptačí trus a choroboplodné zárodky. Znečištěná voda je navíc rájem pro bakterie, což omezuje její využití na zálivku zahrady.
Budete-li chtít dešťovkou ulevit rozpočtu a využívat ji i v domácnosti (např. na splachování či ke sprchování), nevyhnete se instalaci filtračního mechanismu.
Díky filtraci bude znečištění minimální
Naprostý základ v podobě tzv. třístupňové filtrace by si měl k retenční nádrži pořídit každý. I levnější filtrační mechanismus zajistí, aby se do nádrže dostalo mnohem méně nečistot. Efektivita čištění závisí na filtračních schopnostech konkrétního systému. Počítejte s tím, že se čištění nádrže od jemných mechanických nečistot nevyhnete tak jako tak.
Co byste měli o čištění retenční nádrže vědět?
Nádrž na dešťovou vodu je vhodné čistit minimálně jednou do roka, a to před zimou, kdy je téměř prázdná. Pokud se však nachází v místě se zvýšenou prašností či víření pylu, údržbu je samozřejmě nutné provádět častěji. Pro jistotu průběžně kontrolujte, jestli se voda nezkalila. Varovným znamením je také zápach.
Samotné čištění retenční nádrže není nijak složité. Vypněte přívod elektrické energie a pomocí kalového čerpadla odčerpejte zbytek vody. Poté vystříkejte vnitřek vysokotlakým čističem a stěny očistěte kartáčem. Nakonec znovu vystříkejte wapkou.
Napsat komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *